Metody używane przez spawaczy Gpi
Stal nierdzewna, ze względu na swoją wytrzymałość, niekorozyjność i trwałość, znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Spawanie stali nierdzewnej może odbywać się na wiele sposobów, dopasowanych w zależności od rodzaju stopu. Nieodpowiedni wybór danej techniki może skutkować naruszeniem struktury materiału. Jakich metod spawania używa się w Gpi i jakie wymagania są stawiane przed nowymi pracownikami? Dlaczego dobór metody spawania jest istotny przy produkcji zbiorników nierdzewnych? Na to pytanie odpowiedzą doświadczeni spawacze i brygadziści. Swoją wiedzą na temat metod spawania, stosowanych w Gpi, wypowiada się także Jakub Kołodziej, lider produkcji.
Metoda spawania TIG
Metoda spawania TIG wykorzystywana jest najczęściej w przypadku stali nierdzewnej i stali wysokostopowych. Stosowana zwykle do spawania cienkich blach czy rur. Sposób działania polega na tworzeniu łuku elektrycznego w osłonie gazu obojętnego, przy pomocy elektrody wolframowej. Dzięki temu, że w procesie spawania nie powstaje żużel, spoiny nie są zanieczyszczane przez wtrącenia. Metoda TIG pozwala na uzyskanie czystych i wysokiej jakości spoin.
Zalety TIG:
- Możliwość spawania praktycznie każdego materiału we wszystkich pozycjach
- Możliwość zarówno manualnego spawania, jak i pełnego zautomatyzowania
- Wysokiej jakości spoina, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności spawania
- Kontrola nad jeziorkiem spawalniczym i wprowadzanym ciepłem
- Możliwość łatwego zaznajomienia się z metodą przez spawacza
- Możliwość obserwowania strefy spawania
„Często używaną metodą w Gpi jest TIG. Gwarantuje najlepszą jakość. Nasi klienci oczekują najwyższych standardów spawania zbiorników, a w przypadku tej metody mamy pewność, że oczekiwania względem wykończenia będą zachowane”– wypowiada się Jakub Kołodziej, lider produkcji Gpi.
Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 04/2022