Światowa nowość
Na targach EuroBLECH 2024 firma VSM Vereinigte Schmirgel- und Maschinen-Fabriken AG, reprezentowana w Polsce przez Pferd-VSM, zaprezentowała swoją najnowszą technologię materiałów ściernych: VSM Xelerion. Dzięki innowacyjnej, nieregularnej strukturze punktowej nasypu, umożliwia uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni, w zdecydowanie krótszym czasie niż dotychczas. Szlifowanie i polerowanie stają się bardziej wydajne i mniej męczące dla pracownika.
Strukturalne materiały ścierne używane są głównie do szlifowania pośredniego i wykończeniowego bezpośrednio przed polerowaniem, gdzie celem jest uzyskanie powierzchni o najwyższej jakości. Oznacza to z reguły długi czas obróbki z wykorzystaniem wielu materiałów o kolejnych stopniach granulacji ziarna. Praca jest często uciążliwa, ponieważ wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości ciepła i z hałasem, a także z wysoką emisją pyłów i nierzadko zapachów.
Mając na uwadze te uciążliwości specjaliści firmy VSM zoptymalizowali zasadę działania strukturalnego, drobnoziarnistego materiału ściernego. Nowy produkt VSM Xelerion daje idealny, jednolity i powtarzalny obraz szlifu przy stałym wysokim stopniu usuwania materiału. Ponadto jest bardziej skuteczny i przyjazny dla użytkownika niż produkty do nich porównywalne.
Sekretem sukcesu jest całkowicie nowa struktura ziaren: w przeciwieństwie do podobnych produktów, kropki materiału ściernego Xelerion (Xelerion-Dots), składające się z kilku warstw ostrych ziaren ściernych w spoiwie z żywicy syntetycznej, są rozmieszczone w sposób nieregularny na powierzchni płótna. Powstały produkt charakteryzuje się dzięki temu wieloma zaletami.
Szlifowanie bez przegrzewania – doskonałe powierzchnie
Unikalna struktura Xelerion-Dots zapewnia zoptymalizowany rozkład siły i ciepła, umożliwiający szlifowanie w niższej temperaturze bez niebezpieczeństwa powstawania przebarwień i deformacji. Geometria powierzchni Xelerion, w przeciwieństwie do innych materiałów ściernych, pozostaje „otwarta” do końca okresu eksploatacji, co również ma pozytywny wpływ na temperaturę obróbki. Ilość ciepła generowanego w trakcie obróbki jest zmniejszona nawet o 70%.
Znacząco ogranicza to zakres prac wykończeniowych i ilość odpadów materiałowych. Końcowym efektem jest gładka, równa powierzchnia o idealnie powtarzalnym wykończeniu – również w wykończeniu na wysoki połysk.